Menu
Menu

Spotkanie „MOC W REGIONACH IV – Perspektywa finansowa 2021-2027 w edukacji i uczeniu się przez całe życie”

Wiadomości
Spotkanie „MOC W REGIONACH IV – Perspektywa finansowa 2021-2027 w edukacji i uczeniu się przez całe życie”

10-11 września odbyło się spotkanie „MOC W REGIONACH IV – Perspektywa finansowa 2021-2027 w edukacji i uczeniu się przez całe życie”, zorganizowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej przy współudziale Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej (w zakresie grupy roboczej ds. edukacji i uczenia się przez całe życie), w ramach działań wspieranych z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele urzędów marszałkowskich zajmujący się edukacją, przedstawiciele instytucji podległych i nadzorowanych przez MEN oraz przedstawiciele Instytucji Zarządzających programami regionalnymi – członkowie grupy roboczej ds. edukacji i uczenia się przez całe życie, koordynowanej przez MFiPR.

Spotkanie poprowadził Marek Lewiński – Dyrektor Departamentu Funduszy Strukturalnych.

W ramach tegorocznego spotkania prelegentki z MFiPR: Anna Nikowska – Radczyni z Wydziału Edukacji i Zdrowia oraz Alicja Marszałek – Główna Specjalistka z Wydziału Innowacji i Wdrożeń, omówiły wytyczne dotyczące realizacji projektów z udziałem Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w regionalnych programach na lata 2021-2027 oraz projekty innowacyjne ministerstwa w obszarze edukacji. Przedstawiciele urzędów marszałkowskich przedstawili stan realizacji regionalnych programów, jak również przykłady innowacyjnych rozwiązań edukacyjnych w ramach programów.

Drugiego dnia spotkania Tomasz Kulasa – Dyrektor Departamentu Innowacji i Rozwoju w MEN przedstawił założenia „Polityki Cyfrowej Transformacji Edukacji w Polsce”.

W dalszej części dnia dyskutowano w grupach nad tematami dotyczącymi edukacji włączającej, uczenia się przez całe życie oraz Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji i Zintegrowanego Rejestru Kwalifikacji.
Dyskusję dotyczącą edukacji włączającej poprowadziła Elżbieta Neroj – Dyrektorka Departamentu Edukacji Włączającej w MEN wraz z Janem Kosińskim-Gortychem – Naczelnikiem Wydziału Wsparcia Edukacyjno-Specjalistycznego.
Warsztat dotyczący ZSK i ZRK poprowadził Lech Boguta – Naczelnik Wydziału Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji w Departamencie Kształcenia Zawodowego w MEN wraz z przedstawicielami Instytutu Badań Edukacyjnych: Maciejem Tauberem – Liderem projektu dot. ZSK, Irminą Sokulską – Ekspertką kluczową ds. walidacji i uczenia się przez całe życie oraz Agnieszką Marszałek – Liderką projektu ZRK.
Temat uczenia się przez całe życie (Life Long Learning) przybliżył Maciej Lasota – Naczelnik Wydziału Badań i Strategii w Departamencie Innowacji i Rozwoju w MEN.

Spotkanie stało się cenną okazją do zaprezentowania informacji i doświadczeń, a także forum wymiany opinii przedstawicieli i przedstawicielek instytucji wspierających edukację w obecnej perspektywie finansowej, szczególnie w regionach.

Spotkanie zostało sfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego.