Wsparcie dzieci i młodzieży z Ukrainy w polskich szkołach – jest decyzja Komisji Europejskiej

Szkoła dla wszystkich
Wsparcie dzieci i młodzieży z Ukrainy w polskich szkołach – jest decyzja Komisji Europejskiej
Grafika na tle flag Polski i UE napis: Blisko 500 milionów zł z Funduszy Europejskich na wsparcie edukacji

14 stycznia Komisja Europejska zatwierdziła zmianę programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego na lata 2021-2027, która wprowadza wsparcie edukacji uczniów i uczennic z Ukrainy w polskich szkołach. 

Zmieniony program obowiązuje od 15 stycznia 2025 r.

Link do zmienionego programu FERS: program_FERS_obowiazujacy_od_15_stycznia_2025.pdf

Dzięki tej zmianie, blisko 500 milionów złotych zostanie przeznaczonych na wsparcie polskich szkół, do których uczęszczają dzieci i młodzież z Ukrainy.

Pełnoskalowa agresja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę spowodowała masową migrację, w tym przede wszystkim kobiet i dzieci. Jednocześnie wiele dzieci i młodzieży przebywających w Polsce do tej pory korzystało z nauki zdalnej oferowanej przez ukraińskie szkoły, co stwarzało liczne wyzwania, zwłaszcza w kontekście ich integracji społecznej i edukacyjnej.

Od września 2024 r. do polskich szkół dołączyło ponad 30 000 nowych uczniów z Ukrainy. Ministerstwo Edukacji Narodowej zaplanowało wdrożenie działań mających na celu wsparcie polskich szkół, kadry pedagogicznej oraz zapewnienie dzieciom i młodzieży poczucia bezpieczeństwa i odpowiednich warunków do nauki. Działania zostaną sfinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego, a do ich rozliczenia z Komisją Europejską zostanie zastosowany uproszczony mechanizm. Po osiągnięciu rezultatu w postaci przyjęcia i utrzymania przez polskie szkoły określonej liczby dzieci i młodzieży z Ukrainy, Komisja przekaże uzgodnione środki. W sumie będzie to 30 tys. uczniów i uczennic.

Program będzie realizowany do 31 sierpnia 2027 r.

Program rządowy „Szkoła dla Wszystkich” będzie realizowany w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027. Działania realizowane w Programie będą finansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus oraz środków budżetu państwa na współfinansowanie projektów. Wartość wsparcia wynosi 116 256 626 EUR (w tym finansowanie unijne 95 933 376 EUR i finansowanie krajowe 20 323 250 EUR).