Zakończenie projektu „Wsparcie polityki i praktyki edukacyjnej na rzecz integracji uczniów i uczennic z doświadczeniem migracji”

Wiadomości
Zakończenie projektu „Wsparcie polityki i praktyki edukacyjnej na rzecz integracji uczniów i uczennic z doświadczeniem migracji”

Beneficjent projektu: Instytut Badań Edukacyjnych – Państwowy Instytut Badawczy

Nr umowy: FERS.01.04-IP.05-0017/24

Projekt realizowany w okresie: 01.10.2024 – 31.01.2026

Głównym celem projektu było wsparcie polityki i praktyki edukacyjnej w zakresie integracji edukacyjnej, tj. odpowiadania przez polski system edukacji, przez szkoły i nauczycieli na indywidualne potrzeby uczniów i uczennic z doświadczeniem migracji, ze szczególnym uwzględnieniem uczniów i uczennic z Ukrainy. Projekt miał za zadanie doprowadzić do usystematyzowania danych i wiedzy dotyczących dobrych praktyk edukacyjnych oraz działań z zakresu zarządzania oświatą, które sprzyjają integracji uczniów i uczennic z doświadczeniem migracji (w tym uczniów i uczennic z Ukrainy) w przedszkolach, szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.

Projekt został zrealizowany zgodnie z założeniami wniosku o dofinansowanie oraz harmonogramem, a wszystkie zakładane wskaźniki produktu i rezultatu zostały osiągnięte.

Szczegółowe informacje dotyczące osiągniętych wskaźników projektu:

Wskaźnik produktu: Liczba przygotowanych raportów z analiz i ewaluacji
Wartość docelowa: 2
Wartość osiągnięta przez beneficjenta: 2
Stopień realizacji: 100%

  1. “Uczniowie i uczennice z doświadczeniem migracji i uchodźstwa w polskich szkołach 2004-
    2024” – raport
  2. “Przegląd rozwiązań prawno-instytucjonalnych. Uczniowie i uczennice z doświadczeniem migracji i uchodźstwa w wybranych systemach edukacji. Polska, Czechy, Francja, Holandia, Niemcy, Włochy” – raport

Wskaźnik produktu: Liczba przygotowanych zestawów rekomendacji
Wartość docelowa: 2
Wartość osiągnięta przez beneficjenta: 2
Stopień realizacji: 100%

  1. “Rekomendacje w zakresie rozwiązań prawno- instytucjonalnych. Uczniowie i uczennice z
    doświadczeniem migracji i uchodźstwa w polskim systemie oświaty oraz dobre praktyki z
    wybranych państw Unii Europejskiej”
  2. “Wzmocnienie integracji edukacyjnej uczniów i uczennic z doświadczeniem migracji i uchodźstwa. Rekomendacje”

Wskaźnik produktu: Liczba przeprowadzonych warsztatów, webinarów i konferencji
Wartość docelowa: 17
Wartość osiągnięta przez beneficjenta: 17
Stopień realizacji: 100%

  1. Warsztat pt.: “Praca w klasie wielokulturowej. Alternatywne metody rozwiązywania problemów. Zgłaszanie zachowań nieprawidłowych przez szkołę”
  2. Warsztat pt.: “Systemowe wsparcie dzieci wielojęzycznych”
  3. Warsztat pt.: “Metody pracy edukacji antydyskryminacyjnej”
  4. Warsztat pt.: “Wsparcie dla dzieci z doświadczeniem migracyjnym, które doświadczyły stresu lub traumy”
  5. Warsztat pt.: “Jak wspierać postawy pro-społeczne/obywatelskie wśród dzieci i młodzieży z doświadczeniem migracji”
  6. Warsztat pt.: “Przemoc rówieśnicza- jak jej przeciwdziałać i jak na nią reagować w wielokulturowej klasie?”
  7. Warsztat pt.: “Praca z rodzicami dzieci z doświadczeniem migracyjnym”
  8. Warsztat pt.: “Pierwsza pomoc emocjonalna – jak wspierać dzieci z doświadczeniem migracji i uchodźstwa”
  9. Warsztat pt.: “Jak wspierać dzieci w rozwiązywaniu konfliktów w środowisku wielokulturowym”
  10. Warsztat pt.: “Jak tworzyć prawidłowe warunki edukacyjne dla dzieci z doświadczeniem migracji i uchodźstwa ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi”
  11. Webinar wprowadzający do tematyki wsparcia uczniów z doświadczeniem migracyjny – webinar otwierający
  12. Webinar pt.: “Przemoc rówieśnicza (bullying) – jak jej przeciwdziałać i jak na nią reagować w wielokulturowej klasie?”
  13. Webinar pt.: “Pierwsza pomoc emocjonalna – jak wspierać dzieci z doświadczeniem migracji i uchodźstwa”
  14. Webinar pt.: “Szkoła jako pierwsza pomoc integracyjna. Jak wspierać dzieci i rodziny z doświadczeniem migracji?”
  15. Webinar pt.: “Jak tworzyć prawidłowe warunki edukacyjne dla dzieci z doświadczeniem migracji i uchodźstwa ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi?”
  16. Webinar pt.: “ABC asystentury międzykulturowej”
  17. Konferencja pt.: “Dzieci z doświadczeniem migracji w polskich szkołach – polityka i praktyka edukacyjna”

Wskaźnik rezultatu: Liczba przedstawicieli kadr systemu oświaty, którzy podnieśli kompetencje
Wartość docelowa: 60
Wartość osiągnięta przez beneficjenta: 63
Stopień realizacji: 105%


Liczba osób, które podniosły kompetencje poprzez udział w projekcie wyniosła 63, z czego 53 osoby to kobiety (84,13%), a 10 osób to mężczyźni (15,87%). We wniosku o dofinansowanie beneficjent przyjął założenie, że proporcje między płciami wyniosą: 75% kobiet i 25% mężczyzn. Beneficjent podejmował działania polegające na zwiększeniu udziału mężczyzn we wsparciu, ale z uwagi na feminizację zawodu nauczyciela i osób pełniących funkcje wspierające i specjalistyczne w systemie edukacji (np. asystent międzykulturowy, asystent edukacji romskiej, specjalista w szkole, specjalista w poradni psychologiczno-pedagogicznej) uzyskane proporcje udziału kobiet i mężczyzn różnią się od pierwotnie zakładanych, co wynika ze specyfiki grupy docelowej.