Deklaracja przeciwdziałania i zwalczania nadużyć finansowych w Instytucji Pośredniczącej FERS
Zachęcamy do zapoznania się z Deklaracją przeciwdziałania i zwalczania nadużyć finansowych Instytucji Pośredniczącej dla Działań 01.04, 01.06 i 01.08 w ramach Priorytetu I, Programu Fundusze Europejskie Dla Rozwoju Społecznego 2021-2027.
Informacje o podejrzeniu wystąpienia nieprawidłowości w realizacji projektów lub skargi można zgłaszać anonimowo pod adresem: infoFERSedukacja@men.gov.pl
Instytucja Pośrednicząca dla Działań 01.04, 01.06 i 01.08 w ramach Priorytetu I, Programu Fundusze Europejskie Dla Rozwoju Społecznego 2021-2027, zwana dalej: IP FERS, zobowiązuje się przestrzegać norm prawnych, etycznych i moralnych na najwyższym poziomie, zasad rzetelności, obiektywizmu, transparentności i uczciwości. Pragnie być postrzegana jako instytucja przeciwna nadużyciom i korupcji w sposobie prowadzenia swojej działalności. Zobowiązanie to dotyczy wszystkich członków personelu IP FERS.
Celem działania jest propagowanie kultury zniechęcającej do nieuczciwych zachowań, ułatwienie zapobiegania nadużyciom finansowym, ich wykrywania i podejmowania właściwych działań w odpowiednim czasie na wypadek zaistnienia takich sytuacji.
W celu zwiększenia świadomości na temat nieprawidłowości (w tym nadużyć finansowych) zachęcamy do zapoznania się z następującymi opracowaniami:
- Wytyczne Komisji Europejskiej dla państw członkowskich i instytucji wdrażających programy pn. „Ocena ryzyka nadużyć finansowych oraz skuteczne i proporcjonalne środki zwalczania nadużyć finansowych”
- Załącznik 1 Narzędzie oceny ryzyka nadużyć finansowych i instrukcja korzystania
- Załącznik 2 Zalecane kontrole ograniczające ryzyko
- Załącznik 3 Wzór do celów strategii zwalczania nadużyć finansowych
- Załącznik 4 Lista kontrolna dla instytucji audytowych
- Nota informacyjna COCOF dotycząca przesłanek nadużyć finansowych dla EFRR, EFS i FS
- Przewodnik OLAF skierowany do pracowników instytucji pn. „Wykrywanie przerobionych dokumentów w dziedzinie działań strukturalnych”
- Przewodnik OLAF skierowany do pracowników instytucji pn. „Identyfikowanie przypadków konfliktu interesów w postępowaniach o udzielenie zamówień publicznych w ramach działań strukturalnych”
- Konflikt interesów w polskiej administracji rządowej – prawo, praktyka, postawy urzędników
- Broszura Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów pn. „Zmowy przetargowe”
- Podręcznik dla urzędników zajmujących się zamówieniami publicznymi pn. „Świadomi nadużyć finansowych i korupcji”
- Poradnik pn. „Jak złożyć zawiadomienie o przestępstwie”
- Rekomendacje postępowań antykorupcyjnych przy udzielaniu zamówień publicznych
- Wskazówki antykorupcyjne dla urzędników
- Wskazówki antykorupcyjne dla przedsiębiorców
- Wytyczne dla osób odpowiedzialnych za udzielanie zamówień publicznych dotyczące unikania najczęstszych błędów popełnianych w projektach finansowanych z europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych)
- Wytyczne KE dotyczące krajowych strategii zwalczania nadużyć finansowych
- Zbiór anonimowych spraw OLAF działania strukturalne
Przydatne linki:
- www.antykorupcja.gov.pl
- www.cba.gov.pl
- www.abw.gov.pl
- www.policja.pl
- http://szkolenia-antykorupcyjne.edu.pl
- http://ec.europa.eu/anti_fraud/policy/preventing-fraud/index_en.htm
Załączniki: