Konferencja ORE pt. „System doskonalenia nauczycieli – dokąd zmierzamy?”

24-25 kwietnia 2025 r. w Warszawie odbyła się ogólnopolska konferencja pt. „System doskonalenia nauczycieli – dokąd zmierzamy?”, zorganizowana przez Ośrodek Rozwoju Edukacji. W wydarzeniu wzięła udział Katarzyna Lubnauer, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

Kobieta z krótkimi ciemnymi włosami i okularach w pomarańczowych oprawkach stoi za mównicą i mówi do zgromadzonej publiczności. Ubrana jest w czarną bluzkę i jasnopomarańczową marynarkę. W ręku trzyma mikrofon. Mównica jest czarna z białym logo i napisem „ORE”. Za mównicą stoi biało-czerwony baner z logo „ORE” i napisem „Ośrodek Rozwoju Edukacji. Codziennie dla edukacji”.
W tle, po prawej stronie, znajduje się ekran projekcyjny, na którym wyświetlany jest slajd prezentacji z logo i tekstem w języku polskim: „System doskonalenia nauczycieli – dokąd zmierzamy?”. Pod tekstem widoczne są mniejsze loga i napisy.
Przed mównicą siedzi publiczność, składająca się z wielu osób, głównie kobiet i mężczyzn w różnym wieku. Siedzą na ciemnych krzesłach, zwróconych w stronę prelegentki. Widać ich plecy i tyły głów. Oświetlenie w pomieszczeniu jest jasne, typowe dla sali konferencyjnej.

Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach projektu pt. „Opracowanie rozwiązań zapewniających dostęp do wysokiej jakości zindywidualizowanego i spersonalizowanego doradztwa metodycznego”. Projekt i działania w ramach projektu są finansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego.

Podczas konferencji zaprezentowano wyniki badań dotyczących stanu doradztwa metodycznego w kraju oraz omówiono kluczowe wyzwania i kierunki rozwoju systemu doskonalenia nauczycieli. W panelach i sesjach plenarnych uczestniczyli przedstawiciele środowisk edukacyjnych. Wśród prelegentów znaleźli się Andrzej Suchenek, dyrektor Ośrodka Rozwoju Edukacji, Magdalena Brewczyńska, kierownik projektu, a także Marzena Pulik-Sowińska, Lubuska Wicekurator Oświaty, Ewa Furche, dyrektor Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku, Dorota Obidniak, koordynator ds. współpracy międzynarodowej w Zarządzie Głównym ZNP oraz Sylwia Żmijewska-Kwiręg, dyrektor programowa Centrum Edukacji Obywatelskiej i członkini zarządu.

Uczestnicy debatowali m.in. nad przyszłością systemu doskonalenia nauczycieli, scenariuszami rozwoju doradztwa metodycznego, a także praktycznymi rozwiązaniami i narzędziami wspierającymi nauczycieli w pracy. Konferencja stała się miejscem wymiany doświadczeń i wypracowania rekomendacji dla dalszego rozwoju doradztwa metodycznego.

Dni Funduszy Europejskich 2025 – dołącz do wydarzenia i wypromuj swój projekt!

Zapraszamy naszych Beneficjentów do udziału w tegorocznych Dniach Funduszy Europejskich (Dni FE), które odbędą się 9-11 maja. Jak co roku, jest to wyjątkowa okazja, aby zaprezentować swoje projekty, podzielić się doświadczeniami i wspólnie świętować sukcesy, jakie udało się osiągnąć dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich! To również doskonała szansa na promocję Państwa przedsięwzięć.

Dni Funduszy Europejskich to nowa odsłona dotychczasowej akcji Dni Otwarte Funduszy Europejskich. Cel pozostaje niezmienny – promocja Funduszy Europejskich i Krajowego Planu Odbudowy (KPO) poprzez atrakcyjne, angażujące odbiorców wydarzenia. Podczas majowego weekendu chcemy, aby udostępnili Państwo miejsca na co dzień niedostępne dla zwiedzających. Oprócz tego mogą Państwo zorganizować dodatkowe wydarzenia, takie jak warsztaty, spotkania, bądź pikniki na terenie realizowanego projektu. Wybór formy udziału w Dniach FE ma zapewnić dotarcie do dużej liczby odbiorców, a także szerzej zaprezentować efekty FE. Każda forma aktywności i zaangażowania uczestników jest mile widziana, natomiast założeniem tegorocznej edycji akcji jest zaoferowanie jedynie bezpłatnych atrakcji dla odwiedzających.

Wszystkie wydarzenia, wraz z opisem atrakcji, będą na bieżąco publikowane na dedykowanej stronie internetowej dnifunduszy.eu.

Zachęcamy Państwa do zgłoszenia swojego projektu i planowanych atrakcji poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego do dnia 18 kwietnia br. Przygotowany opis atrakcji zamieszczony w formularzu musi być w formie ciekawego, zachęcającego do udziału, zaproszenia, w którym zawarte będą wszelkie niezbędne informacje dotyczące zaplanowanych, w tych dniach, atrakcji. Chodzi przede wszystkim o umieszczenie szczegółowych godzin otwarcia, sposobu zapisów czy zdobycia wejściówek, jeżeli będą obowiązywały.

Państwa udział w Dniach Funduszy Europejskich to nie tylko okazja do zaprezentowania osiągnięć, ale także do inspirowania innych do sięgania po środki unijne i rozwijania ciekawych projektów.

Liczymy na Państwa obecność!