Menu
Menu

Metaewaluacja rezultatów działań PO WER w obszarze edukacji oraz rola e-materiałów w cyfryzacji oświaty

Na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej konsorcjum: Piotr Fuchs Smart Research oraz Pracownia Rozwoju Przemysław Kozak realizuje badanie pt.: „Metaewaluacja rezultatów działań PO WER w obszarze edukacji oraz rola e-materiałów w cyfryzacji oświaty”.

Głównym celem badania jest podsumowanie rezultatów osiągniętych w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 w obszarze edukacji, a także wsparcie programowania perspektywy finansowej Unii Europejskiej na lata 2021-2027.

Badanie realizowane jest w okresie od lipca do grudnia br.

Zmiany w programie FERS – polskie szkoły będą gotowe na przyjęcie większej liczby uczniów z Ukrainy

16.07.2024 r. Rada Ministrów przyjęła uchwałę dot. projektu zmian w programie Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS), przedłożoną przez Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej. Projekt zmian, opracowany wspólnie przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, zakłada sfinansowanie wsparcia z funduszy unijnych dla szkół i nauczycieli, aby lepiej przygotować się do przyjęcia zwiększonej liczby dzieci z Ukrainy. Na ten cel zostanie przeznaczonych 500 mln zł.

Proponowane przez Radę Ministrów zmiany muszą być także zatwierdzone przez Komisję Europejską. Przyjęcie ww. uchwały umożliwia rozpoczęcie negocjacji z KE. Liczymy, że zmieniony program zostanie przyjęty jesienią.

Równolegle do prac nad zmianą w programie FERS, trwają prace nad programem rządowym zakładającym nowelizację ustawy uzależniającej wypłatę świadczenia wychowawczego 800 plus od uczęszczania przez dziecko z Ukrainy do polskiej szkoły. Szacujemy, że dzięki temu liczba uczniów z Ukrainy w polskich szkołach może wzrosnąć nawet do 60 tysięcy.
Zakładamy, że 500 mln zł dofinansowania ze środków unijnych w ramach programu FERS pozwoli objąć wsparciem co najmniej 29 tys. dzieci, które rozpoczną naukę w polskich szkołach. Zakres i warunki działań określi program opracowany i wdrażany przez MEN.

Według wstępnych założeń program zakłada trzy obszary wsparcia:

  • zatrudnienie w szkołach asystentów międzykulturowych, którzy będą diagnozować problemy w adaptacji uczniów i pomagać w ich rozwiązaniu,
  • szkolenia i materiały metodyczne dla nauczycieli dotyczące pracy z uczniami z doświadczeniem migracyjnym lub uchodźczym,
  • profilaktyka zaburzeń zdrowia psychicznego oraz wsparcie psychologiczne dla dzieci i młodzieży z doświadczeniem migracyjnym lub uchodźczym.